SN przesądził, w jakim trybie zaskarżać uchwały zarządu i rady nadzorczej.
Uchwały zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych oraz komisji rewizyjnej w spółce z o.o. podlegają zaskarżeniu w drodze powództwa o ustalenie, tj. art. 189 kpc w związku z art. 58 kc. Nie stosuje się w tym przypadku analogicznie przepisów art. 249-252 lub art. 422-425 ksh. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 18 września 2013 roku.
Pytanie prawne w tej sprawie skierował Pierwszy Prezes SN. Tryb zaskarżania uchwał kolegialnych organów zarządzających i kontrolujących budził wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie. Ustawodawca wyraźnie określił jak postępować z niezgodnymi z prawem decyzjami podjętymi przez wspólników lub akcjonariuszy (art. 249-252 lub art. 422-425 ksh.). Z przepisów nie wynika jednak wprost, co zrobić w przypadku, gdy sprzeczna z ustawą jest uchwała kolegialnego zarządu, rady nadzorczej, czy komisji rewizyjnej, stąd też skierowane przez Prezesa pytanie.
SN wypowiedział się we wspomnianym orzeczeniu również w kwestii charakteru, jaki ma wyrok sądu o nieważności uchwał organów właścicielskich. Zdaniem Sądu Najwyższego, niezgodne z prawem uchwały wspólników i akcjonariuszy nie są bezwzględnie nieważne, a ich wzruszalność orzekana jest przez sąd w wyroku, który jest konstytutywny.