Dalszy ciąg informatyzacji postępowań cywilnych
Rząd przyjął projekt zakładający dalszą informatyzację postępowań cywilnych. Główną zmianą ma być doprecyzowanie prawnej definicji dokumentu, w myśl której dokumentem będzie także „nośnik informacji umożliwiający jej odtworzenie”, czyli pismo w formie elektronicznej, dotąd nieuznawane za dokument.
Projektowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma umożliwić informatyzację procedur, m.in. przez rozszerzenie możliwości składania dowodów, nie tylko w formie dokumentów zawierających tekst, ale też dokumentów elektronicznych rozumianych jako zapis obrazu lub dźwięku. W klasycznych postępowaniach cywilnych udrożniona ma zostać ścieżka doręczeń elektronicznych, w zakresie, w jakim chodzi o pisma od sądu dla stron, co będzie możliwe dzięki portalowi i aplikacji o nazwie „elektroniczne biuro podawcze”. Posiedzenia sądowe i dowody (np. przesłuchań świadków) w zwiększonym zakresie będą przeprowadzane za pomocą urządzeń umożliwiających dokonywanie tych czynności na odległość.
Elektroniczna forma postępowania stanie się też dopuszczalna w sprawach o nadanie klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, w sprawach zajęcia rachunku bankowego, a nawet licytacji ruchomości.
Z kolei w Prawie o notariacie przewidziano utworzenie elektronicznego rejestru spadkowego, który będzie prowadzony w systemie utworzonym przez Krajową Radę Notarialną. W tym rejestrze znajdą się wszystkie akty poświadczenia dziedziczenia oraz postawienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, jak też o uchyleniu lub zmianie takiego postanowienia.
Projekt stanowi kolejny, konsekwentny krok w informatyzacji postępowania cywilnego, co przyczyni się do wymiernych oszczędności w sądownictwie, poprawi efektywność pracy sądów, a w konsekwencji, docelowo, ma zwiększyć, dostępność prawa do sądu dla obywateli.