Zebranie przez pracownika na prywatnym nośniku elektronicznym zbioru poufnych informacji pracodawcy uprawnia do jego dyscyplinarnego zwolnienia
Dnia 11 września 2014 roku Sąd Najwyższy w swoim wyroku, przesądził, że stworzenie przez pracownika, na prywatnym nośniku elektronicznym zbioru poufnych informacji stanowiących aktualne i planowane kontakty handlowe pracodawcy, co nie jest uzasadnione wykonywaniem obowiązków pracowniczych, stanowi umyślne naruszenie podstawowego obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia oraz wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Osnową wskazanego powyżej orzeczenia stał się następujący stan faktyczny. Pracownica, zatrudniona w spółce jawnej, zajmującej się działalnością gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży tub i butelek z tworzyw sztucznych wypowiedziała umowę o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W czasie gdy w okresie biegu wypowiedzenia pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim, pracodawca, korzystając jej z komputera służbowego, zauważył, że z firmowego konta pocztowego przesłane zostało kilkanaście wiadomości e-mail na prywatny adres e-mail pracownicy.
Powyższe stało się podstawą do rozwiązania z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Rozstrzygnięcie ostatecznie poparł swoim wyrokiem Sąd Najwyższy wskazując, że pracownik jest obowiązany zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę oraz przestrzegać tajemnicy określonej innymi przepisami. Niewątpliwie zaś taką tajemnicę, a jednocześnie informację handlową o wymiernej wartości ekonomicznej, stanowi zbierana latami baza klientów, dlatego przedstawione zachowanie pracownika może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym.