Zmiany w przepisach o aktach stanu cywilnego
Z początkiem stycznia 2015 roku weszły w życie przepisy nowelizujące przepisy z zakresu stanu cywilnego. Zgodnie z nimi, ślub można wziąć również poza Urzędem Stanu Cywilnego, rodzice mają prawo nadawać dzieciom imiona w obcym brzmieniu, wprowadzona została także elektroniczna rejestracja urodzeń, małżeństw i zgonów.
W myśl nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, ślub poza USC może się odbyć za dodatkową opłatą w wysokości 1.000 zł, jednakże tylko pod warunkiem, że miejsce jego przeprowadzenia będzie gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.
Ponadto nowe prawo wprowadza możliwość nadawanie dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.
Nowelizacja ma także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Za wydanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego nie są pobierane opłaty skarbowe. Zaś od 1 marca 2015 r. kierownicy USC będą zobowiązani do prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC, a przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.
Nowe przepisy wprowadzają także zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby, co ma uprościć postępowanie oraz zmniejszyć koszty po stronie obywatela.