Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym – nowe zasady przewożenia dzieci
Nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależeć będzie tylko od jego wzrostu, zniknie obowiązująca obecnie granica wieku 12 lat – zmiana wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do dyrektyw Unii Europejskiej dot. stosowania w autach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.
Zgodnie z nowymi przepisami, została przyjęta zasada, że każde dziecko o wzroście co najmniej 150 cm, będzie mogło być przewożone w samochodzie bez fotelika, niezależnie od wieku, zatem zniknie wymóg konieczności przewożenia każde go dziecka do 12 lat w foteliku. Ponadto w ogóle zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.
Co więcej ustalono nowe zasady przewożenia dzieci na tylnym siedzeniu – dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Możliwe będzie również przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa – ale bez fotelika – na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.
Nowela konkretyzuje również, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, są to m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie.
Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.
Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.