Przejrzyste zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół
Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o systemie oświaty, która wprowadza zasadę, że w pierwszej kolejności do przedszkoli będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba miejsc, przeprowadzona zostanie rekrutacja.
Najpierw będą przyjmowane dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych z minimum trójką dzieci, objęte pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców. Wszystkie te kryteria będą miały jednakową wartość. Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami (maksymalnie sześcioma) określanymi przez gminę. Wśród nich musi być pierwszeństwo dla dzieci pracujących zawodowo rodziców lub rodzica. Innym kryterium może być kryterium dochodowe. Jeśli po przyjęciu dzieci z obszaru gminy pozostaną wolne miejsca, placówka będzie mogła przyjąć maluchy spoza gminy, posługując się zasadami rekrutacji jak dla dzieci ze swojego terenu.
Przy rekrutacji do publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych będą obowiązywać dotychczasowe rozwiązania, w zakresie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych obowiązkowo będą brane pod uwagę oceny nie tylko z języka polskiego, ale też matematyki, zaś dodatkowo uwzględniane będą wyniki z dwóch innych, wybranych przedmiotów.
Nowelizacja przewiduje ponadto, że w publicznych przedszkolach do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, tzw. zajęć dodatkowych, za zgodą kuratora oświaty będą mogły być zatrudniane osoby z przygotowaniem specjalistycznym, ale bez uprawnień pedagogicznych.