„Mieszkanie Plus” – nowy program wsparcia mieszkalnictwa
3 czerwca 2016 roku rząd ogłosił szczegóły zapowiadanego programu wsparcia na rynku mieszkaniowym, zwanego „Mieszkanie Plus”. Założeniem programu jest utworzenie trzech filarów: mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności, wsparcie dla budownictwa społecznego oraz zachęta do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Nowy program ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku program wsparcia dla kredytobiorców „Mieszkanie dla młodych”.
Rząd planuje utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego Skarb Państwa będzie przekazywał swoje grunty, co w założeniu ma powodować, iż budowane tam mieszkania będą tańsze. Podkreślić należy, iż NFM nie będzie korzystać ze środków budżetowych oraz zostanie otwarty dla innych, którzy zechcą uczestniczyć w programie, wnosząc swoje nieruchomości. Inwestorem będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy. Wybudowane lokale mają być wynajmowane, przy czym czynsz ma wynosić od 10 do 20 zł za 1m2, a docelowo mieszkania mają być przekazywane najemcom na własność. Przy mieszkaniach z opcją dojścia do własności, czynsz najmu będzie podwyższony o ok. 20%. Założeniem programu jest jego powszechność i dostępność w każdym regionie Polski. Preferowane będą rodziny wielodzietne oraz o niskim poziomie dochodów, ale czynniki te mają wpłynął wyłącznie na okres oczekiwania na mieszkanie.
Drugim elementem nowego programu jest wsparcie budownictwa społecznego, co następować będzie przez dofinansowanie samorządów w kosztach budowy mieszkań komunalnych w wysokości 35-55%. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.
Trzecim elementem programu „Mieszkanie Plus” jest utworzenie subkont mieszkaniowych w celu przekazywania tam oszczędności, następnie premiowanych przez Państwo. Minimalny okres oszczędzania wynosiłby 5 lat. Zgromadzone środki będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy – remont nieruchomości, kupno mieszkania, wkład do spółdzielni mieszkaniowej, budowę domu mieszkalnego czy udział w TBS-ie. W przypadku przeznaczenia środków na inny cel, aktualizować się będzie obowiązek zwrotu premii.