Lotnisko Ławica: odszkodowanie.
Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił apelację Portu Lotniczego Poznań-Ławica, a tym samym uprawomocnił się wyrok pierwszoinstancyjny zasądzający odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości w związku z wprowadzeniem obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska.
Przypomnijmy, że nasza kancelaria zachęcała swego czasu do składania roszczeń przeciwko lotnisku Ławica związanych z wprowadzeniem uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska. Sytuacja prawna jest taka, że mimo ustawicznie rosnącego ruchu na tym lotnisku, jedyną szansą na dochodzenie roszczeń związanych z rosnącym hałasem i będącym tego efektem utratą wartości nieruchomości położonych w pobliżu lotniska było składanie roszczeń do końca lutego 2014 r., czyli w ciągu dwóch lat od podjęcia ww. uchwały, która formalnie ustalała obszar, mówiąc potocznie, dotknięty hałasem. Pomimo tego, iż lądujące i startujące samoloty także teraz powodują hałas, a cenione poznańskie dzielnice np. os. Bajkowe, Wola czy Ogrody – także w wyniku nieszczęśliwej decyzji ówczesnych władz miasta o rozbudowie lotniska położonego zbyt blisko dzielnic mieszkaniowych – są nimi wciąż dotknięte, obecnie realna szansa na dochodzenie roszczeń jest zamknięta.
Wyrok Sądu Apelacyjnego potwierdza, że z roszczeniami związanymi z utratą wartości nieruchomości mogli wystąpić także mieszkańcy tzw. strefy zewnętrznej obszaru ograniczonego użytkowania (czyli nie tylko strefy wewnętrznej), a nawet właściciele nieruchomości, którzy nabyli ją po końcu lutego 2012 r., o ile wystąpili z roszczeniami przed końcem lutego 2014 r., jeżeli wraz z nabyciem nieruchomości w drodze cesji weszli w prawa i obowiązki uprawnionego do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.