Wolność zgromadzeń.
Zasady wolności zgromadzeń i równości wobec prawa wynikające z art. 57 i art. 32 ust. 1 Konstytucji winny być przestrzegane we wszystkich aktach prawnych niższego rzędu, w tym w ustawach. Ograniczenie przez uchwaloną 2 grudnia przez Sejm nowelizację prawa o zgromadzeniach, wolności zgromadzeń i wprowadzenie swoistej hierarchii ważności zgromadzeń skutkującej nierównością wydaje się oczywiste.
Następstwem uchwalenia przepisów sprzecznych z Konstytucją powinno być ustalenie ich niekonstytucyjności przez Trybunał Konstytucja, co oznacza utratę mocy obowiązującej.
Wydawałoby się, że zasada clara non sunt interpretanda (wykładnia jasnych przepisów jest zbędna) powinna w tym przypadku prowadzić do jednoznacznych wniosków. Nie można uchwalać przepisów wprowadzających zakazy zgromadzeń, jak również uprzywilejowujących pewne zgromadzenia, np. zgromadzenia organizowane przez władze i kościoły. Dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z inną zasadą prawną, tj. prior tempore potior iure (pierwszy czasie lepszy w prawie), która dawała wszystkim równe szanse zorganizowania zgromadzenia. Teraz, podobnie jak w czasach dawno minionego ustroju, pierwszeństwo daje się zgromadzeniom organizowanym przez władze, a ponadto uprzywilejowuje się zgromadzenia o charakterze religijnym. Czy oczywiste naruszenie Konstyucji zostanie dostrzeżone przez Senat, Prezydenta lub Trybunał Konstytucyjny ?
Dla porządku – przepisy Konstytucji:
Art. 32.1
Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
Art. 57 zdanie pierwsze:
Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich.
Obowiązujący art. 2 ustawy o zgromadzeniach:
Przepisów ustawy nie stosuje się do zgromadzeń:
1) organizowanych przez organy władzy publicznej;
2) odbywanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych;
A oto uchwalony przez Sejm drugi ustęp cytowanego w poprzednim akapicie art. 2 ustawy o zgromadzeniach:
Zgromadzenia organizowane na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie nie mogą być organizowane w miejscu i czasie, w których odbywają się zgromadzenia, o których mowa w ust.1.
Polecam także komentarz Amnesty International.