CIT: opodatkowanie wkładów do spółek kapitałowych
Jak dotąd obowiązkiem podatkowym objęte było wnoszenie do spółek kapitałowych wkładów niepieniężnych (aportów), natomiast wniesienie wkładu pieniężnego uznawane było za czynność neutralną pod względem podatkowym. Nowelizacja ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2018 roku, zakłada opodatkowanie wszystkich wkładów – zarówno niepieniężnych, jak również pieniężnych.
Dotychczas zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT przychodem był wkład niepieniężny wniesiony do spółki albo do spółdzielni, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, np. sama nieruchomość. Po zmianie, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2018 roku, przychodem stała się „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze”.
Z tego względu, że wkład wspólnika może być również pieniężny, a odniesienie do „wkładów niepieniężnych” zostało z przepisu skreślone, można wywodzić, że przychodem podlegającym opodatkowaniu jest wniesienie do spółek jakiegokolwiek wkładu, w tym również w postaci gotówki. Taki stan rzeczy prowadzić będzie do powstania przychodu po stronie wspólnika wnoszącego wkład, który będzie zobligowany do zapłaty podatku.
Wprowadzona nowelizacja wzbudziła istotne kontrowersje pośród ekspertów prawa podatkowego – dotychczas, zgodnie z powszechnym przekonaniem, u wspólnika obejmującego udziały lub akcje w zamian za wkład pieniężny nie dochodziło do powstania przychodu, bo taki sposób objęcia udziałów lub akcji jest zbliżony do zakupu udziałów lub akcji za gotówkę.
Zmiana ustawy o CIT (do podobnej zmiany nie doszło w ustawie o PIT) uważana jest przez niektórych za błąd legislacyjny, a ostateczne brzmienie przepisu za niezgodne z zamierzeniami, jakie przyświecały Ministerstwu Finansów przy tworzeniu nowelizacji. W kontekście tego pojawiają się głosy o potrzebie szybkiej zmiany przepisu i powrotu do dotychczasowej reguły, zgodnie z którą opodatkowane są tylko wkłady niepieniężne.