Słowo „mafia” nie może być elementem znaku towarowego
Hiszpańska spółka – właściciel sieci pizzerii – zarejestrował znak towarowy „LA MAFIA SE SIENTA A LA MESA” („Mafia zasiada do stołu”). W trybie unieważnienia, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że słowo „Mafia” nie może być elementem znaku towarowego, ponieważ odnosi się ono do organizacji przestępczej, przedstawiając jej globalnie pozytywny wizerunek i bagatelizując szkody wyrządzone podstawowym wartościom Unii Europejskiej. W konsekwencji taki znak towarowy pozostaje sprzeczny z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami.
W 2006 roku hiszpańska Spółka, będąca właścicielem sieci pizzerii, złożyła w Urzędzie Własności Intelektualnej Unii Europejskiej (EUIPO) wniosek o rejestrację znaku towarowego składającego się z czarnego tła w kształcie kwadratu, wewnątrz którego widnieją ukazane w kolorze białym elementy słowne „la mafia” i „se sienta a la mesa”, a towarzyszy im na drugim planie przedstawienie czerwonej róży.
Pierwotnie znak został zarejestrowany, jednakże w 2015 roku złożono do EUIPO wniosek o unieważnienie tego znaku towarowego ze względu na jego sprzeczność z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. EUIPO unieważniło znak towarowy stwierdzając, po pierwsze, że oznaczenie „La Mafia se sienta a la mesa” promuje w oczywisty sposób organizację przestępczą znaną jako mafia, a po drugie, że ogół elementów słownych zakwestionowanego znaku towarowego niesie ze sobą przesłanie towarzyskości prowadzące do trywializacji elementu słownego „mafia”, co zniekształca tym samym jego poważny wydźwięk.
Hiszpańska spółka odwołała się od decyzji EUPIO wnosząc skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W swoim wyroku Trybunał podtrzymał decyzję EUIPO wskazując, że słowo „la mafia” stanowiące dominujący element hiszpańskiego znaku towarowego jest rozumiane na całym świecie jako odnoszące się do organizacji przestępczej, która w ramach swojej działalności ucieka się do zastraszania, przemocy fizycznej i zabójstw dla celów skutecznego prowadzenia swojej działalności, która obejmuje między innymi nielegalny handel narkotykami, nielegalny handel bronią, pranie pieniędzy i korupcję.
Trybunał wskazał, że takie działania przestępcze naruszają wartości, na których opiera się Unia Europejska, związane przede wszystkim z poszanowaniem godności i wolności człowieka, które są niepodzielne i stanowią dziedzictwo duchowe i moralne UE.
Trybunał odrzucił ponadto zasadność twierdzeń jakoby znak miał jedynie przywodzić na myśl cykl filmowy „Ojciec chrzestny” oraz, że znak uzyskał odpowiednią renomę. Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE okoliczności te pozostają bez znaczenia biorąc pod uwagę, że skojarzenie elementu słownego „la mafia” ze zdaniem „se sienta a la mesa” (co oznacza „zasiada do stołu” w języku hiszpańskim) i z czerwoną różą może przynieść ogólnie pozytywny obraz działalności mafijnej i trywializować postrzeganie działalności przestępczej tej organizacji jako działalności przestępczej.
Wydane orzeczenie jest prawomocne.