CZEGO ZGODNIE Z PRAWEM NIE MOŻE SZTUCZNA INTELIGENCJA?
Od 2 lutego 2025 roku w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać pierwsze przepisy AI Act, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689, regulującego zasady korzystania ze sztucznej inteligencji. Choć dokument wszedł w życie już 1 sierpnia 2024 roku to jego pełne stosowanie zostało rozłożone w czasie bowiem większość przepisów zacznie obowiązywać dopiero od sierpnia 2026 roku. Jednak niektóre z nich, w tym te najistotniejsze z punktu widzenia ochrony podstawowych praw obywateli, obowiązują już teraz.
Nowe przepisy mają chronić ludzi przed systemami AI, które mogą zagrażać ich prawom i wolnościom. Zabronione jest m.in. manipulowanie użytkownikami przy użyciu technik podprogowych, wykorzystywanie ich słabości (np. wieku czy sytuacji życiowej) czy tzw. scoring społeczny – czyli ocenianie obywateli na podstawie ich zachowań i cech osobistych. Zakazane jest także tworzenie nielegalnych baz danych do rozpoznawania twarzy oraz ocenianie emocji np. w pracy lub w szkole.
Kary za łamanie ww. przepisów są surowe bowiem sięgają nawet do 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego światowego obrotu firmy z poprzedniego roku, co ma skutecznie odstraszać od łamania tych przepisów. Dostawcy i użytkownicy AI muszą zadbać, by osoby obsługujące te systemy miały jak najwyższe kompetencje w zakresie sztucznej inteligencji.
To dopiero początek dużych zmian w europejskim podejściu do sztucznej inteligencji. W Polsce trwają już prace nad krajową ustawą doprecyzowująca te regulacje.