CZY WARTO WYSTĘPOWAĆ Z ROSZCZENIEM FRANKOWYM?
Jeszcze we wrześniu poznański Sąd Okręgowy, w prowadzonej przez nas sprawie – po raz kolejny stwierdził nieważność waloryzowanej kursem CHF umowy kredytowej i zasądził od banku na rzecz naszej Klientki zwrot ponad 380 tys. PLN i ponad 35 tys. CHF.
Przypominamy, iż w czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż:
- (sygn. C 189/20) Dyrektywa 93/13 chroni każdego konsumenta, a nie tylko tego, którego można uznać za dostatecznie uważnego i rozsądnego w odpowiedzi na pytania prejudycjalne Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli,
- (sygn. C 609/19) wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku w sprawie kredytobiorcy francuskiego.
Instytucje kredytowe wciąż stoją na stanowisku, że kwestionowane przez kredytobiorców klauzule zostały indywidualnie uzgodnione, a kredytobiorcy należycie poinformowani, a zatem nie mogą domagać się unieważnienia umowy. Pomimo tego w ostatnim czasie utrwala się orzecznictwo korzystne dla frankowiczów.
Kancelaria oferuje kompleksową usługę prawną w zakresie kredytów frankowych – zachęcamy do zapoznania się z ofertą i wysłania Państwa umowy do wstępnej analizy.