Czy wynajmując kilka nieruchomości można skorzystać opodatkowania ryczałtowego?
Zagadnienie to poruszyliśmy już jakiś czas temu – www.blumski.pl/464-najem-i-podatki/. Opisywana wówczas możliwość skorzystania z łagodniejszego opodatkowania 8,5% nie była tak oczywista, a przepisy regulujące tę kwestię wciąż były przeróżnie interpretowane.
Sytuacja ta może ulec zmianie po ogłoszeniu wyroku NSA z 13 sierpnia 2020 roku (II FSK 960/18). Podatnik był właścicielem kilku nieruchomości, które wynajmował. Nie prowadził on działalności gospodarczej, był zatrudniony na tzw. etacie, który był jego głównym źródłem dochodu.
Najbardziej problematyczne było rozstrzygnięcie, czy najem ma charakter zorganizowanej aktywności gospodarczej czy jednak cechuje się incydentalnością, mającą charakter prywatny. Podatnik od samego początku podnosił, że ustawodawca nie określił w jasny i precyzyjny sposób zasad opodatkowania przychodów z najmu.
Niektóre argumenty podatnika Sąd uznał za trafne. Przede wszystkim te dotyczące podobieństwa miedzy tymi dwoma rodzajami najmu. W ocenie Sądu zarówno pierwszy jak i drugi najem charakteryzuje się pewnego rodzaju zorganizowaniem, ciągłością oraz zarobkowym charakterem. Zdaniem Sądu różnica pojawia się w liczbie wynajmowanych nieruchomości a także w zakresie przeznaczenia danego lokalu (na cele prywatne, gospodarcze). Co dziwne, nie wskazano jako różnice wysokości przychodu uzyskiwanego z najmu.
Główną podstawą do uznania, że najem oferowany przez podatnika miał charakter prywatny – był fakt, że posiadał on inne źródło dochodu.
W przedmiotowym orzeczeniu podkreślono ponadto, że każdy przypadek jest inny i każdorazowo należy poddać wszystkie okoliczności indywidualnej ocenie.
Jednym słowem Sąd wyraził pogląd, iż osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej, posiadająca kilka nieruchomości prywatnych, wynajmując je – może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtowej.
Podsumowując – opisywane powyżej orzeczenie na pewno wpłynie na ocenę sytuacji podatnika, w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanej stawki 8,5%. Rozstrzygnięcie, które zapadło w tej sprawie może przyczynić się do ukształtowania korzystnego dla podatników orzecznictwa.