Już niedługo pełna elektronizacja systemu KRS
Wszystko wskazuje na to, że już od 1 lipca 2021 wnioski do rejestru przedsiębiorców będziemy mogli składać w pełni elektronicznie. Będziemy to mogli zrobić na specjalnie do tego przygotowanym, interaktywnym formularzu.
Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się do przyśpieszenia postępowań rejestrowych, upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych. W pierwszym przypadku sąd musiał każdorazowo przepisywać dane z papierowego wniosku do rejestru przedsiębiorców. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach – sytuacja epidemiczna przyczyniła się do znacznego zwiększenia ilości wpływających spraw, co spowodowało opóźnienia w ich rozpatrywaniu.
Co prawda elektronizacja niektórych czynności miała już miejsce wcześniej. Do tej pory mogliśmy elektronicznie założyć spółkę w systemie S24, dokonywać zmian umowy spółki w zakresie niektórych jej postanowień, a także złożyć sprawozdanie finansowe.
W omawianym systemie teleinformatycznym będziemy mogli dokonać między innymi wpisu (zarówno pierwotnego jak i wpisu zmian) oraz wykreślenia. Samo złożenie dokumentu będzie od nas wymagało posłużenia się profilem zaufanym ePUAP lub też podpisem kwalifikowanym. Należy w tym miejscu podkreślić, że wnioski składane tradycyjnie, w formie papierowej – nie będą rozpoznawane przez sąd rejestrowy.
Kolejną bez wątpienia pozytywną zamianą, jest wprowadzenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Już dziś, realizując czynności notarialne – przedsiębiorca otrzymuje potwierdzenie zamieszczenia aktu w przedmiotowych rejestrze. Od 1 lipca podmiot, który będzie wnioskował o wpis zmiany danych w KRS, zobowiązany będzie jedynie do wskazania numeru repozytorium – bez konieczności składania dokumentów.
Termin wejścia w życie przepisów dotyczących elektronicznego systemu KRS był kilkukrotnie przesuwany. Było to spowodowane brakiem zaplecza technicznego. Sytuacja w jakiej się znajdujemy z pewnością przyczyniła się do przyśpieszenia wprowadzenia przedmiotowych zmian.