Klauzula anti-dilution
W jaki sposób inwestor może zabezpieczyć się przed rozwodnieniem, czyli zmniejszeniem stosunku swoich udziałów do wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółki?
Z koniecznością dokapitalizowania spółki wiąże się ryzyko faktycznego zmniejszenia kontroli nad spółką w wyniku procentowego uszczuplenia dotychczasowych udziałów (nasze udziały, których ilość i wartość nominalna pozostają bez zmian po podwyższeniu kapitału i objęciu nowych udziałów przez inne osoby posiadają mniejszy udział w kapitale zakładowym spółki niż uprzednio). Powstaje zatem potrzeba określenia zasad zabezpieczających dotychczasowych wspólników na wypadek podwyższenia kapitału spółki.
Postanowienia mogą obejmować m.in. uprzywilejowanie udziałów/akcji dotychczasowych wspólników, uprawnienia osobiste, a także obowiązek uzyskania zgody organu spółki na dokonanie określonych czynności. Podstawowym uprawnieniem jest, o ile wspólnik/akcjonariusz nie postanowi inaczej, obowiązkowy udział dotychczasowego wspólnika/akcjonariusza w przyszłych emisjach.
W najprostszej konfiguracji omawianej klauzuli, gdy spółka emituje nowe udziały/akcje – dotychczasowy inwestor obejmuje dodatkowe udziały na specjalnych warunkach i w ten sposób przysługujący mu pakiet udziałów nie ulega procentowemu zmniejszeniu.
W ramach klauzuli anty-rozwodnieniowej możemy wyróżnić:
- Full-ratchet – mechanizm sprowadza się do przeliczenia przysługujących wspólnikowi udziałów po nowej cenie emisyjnej (np. jeżeli nowe udziały są obejmowane po dwukrotnie niższej cenie, to dotychczasowemu wspólnikowi przysługuje dwukrotnie więcej udziałów).
- Weighted-average, czyli „średnią ważoną” – podobnie jak w full-ratched następuje tu obliczenie udziałów po cenie nowej emisji, a ponadto objęcie dodatkowych udziałów z nowej emisji przez dotychczasowego wspólnika.
Zatem klauzula nie stoi na przeszkodzie przystąpieniu nowych inwestorów, co umożliwia dalszy rozwój spółki. Z drugiej strony klauzula anit-dilution zabezpiecza zachowanie procentowego stosunku udziałów dotychczasowych wspólników w kapitale zakładowym.