Linkowanie a publiczne udostępnienie utworu
TSUE: framing nie stanowi publicznego udostępnienia utworu, jeżeli dostęp do dzieła nie został w żaden sposób ograniczony.
Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem TSUE udostępnienie linku do utworu znajdującego się w innym serwisie nie wymaga zgody podmiotu, któremu przysługują prawa autorskie https://blumski.pl/czy-prawo-
Kluczowe znaczenie dla oceny legalności framingu miało ustalenie, czy dochodzi wówczas do odrębnego, publicznego udostępnienia utworu nowej publiczności. Istotne w tej sprawie orzeczenie wydał TSUE (9 marca 2021 r. w/s VG Bild-Kunst vs. Stiftung Preußischer Kulturbesitz, C 392/19) w odpowiedzi na pytania prejudycjalne niemieckich sądów. Trybunał orzekając na podstawie przepisów dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym wskazał, że aby doszło do odrębnego, publicznego udostępnienia – utwór musi zostać udostępniony z zastosowaniem szczególnej technologii, innej niż dotychczas używanej lub wśród nowej publiczności, czyli publiczności, której podmiot praw autorskich dotychczas nie brał pod uwagę, zezwalając na pierwotne publiczne udostępnienie utworu.
Trybunał stwierdził, że jeżeli podmiot praw autorskich publikuje materiał bez żadnego ograniczenia, to nastąpiło już udostępnienie utworu potencjalnie wszystkim użytkownikom Internetu. W takiej sytuacji linkowanie do materiału przy zastosowaniu technologii framingu będzie zgodne z prawem.
Odmiennie sytuacja kształtuje się, gdy dostęp do utworu zostaje ograniczony (np. czasowo albo do zarejestrowanych użytkowników), wówczas framing będzie stanowił odrębny akt publicznego udostępnienia https://blumski.pl/416-
Innymi słowy, jeżeli utwór jest dostępny dla wszystkich użytkowników na źródłowej stronie, to zastosowanie framingu jest dozwolone. Jeżeli jednak zastosowano ograniczenia co do publiczności na stronie źródłowej, to udostępnienie materiału za pomocą framingu będzie stanowiło naruszenie prawa autorskiego.