NALEŻNOŚCI BYŁYCH MAŁŻONKÓW WOBEC WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ
Czy po orzeczeniu rozwodu każdy z małżonków odpowiada za całość opłat należnych wspólnocie mieszkaniowej?
Jeżeli małżonkowie nie ustanowią rozdzielności majątkowej – w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego, to z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między nimi wspólność majątkowa. W takiej sytuacji nabyte w trakcie trwania małżeństwa przedmioty (z pewnymi wyjątkami) wchodzą w skład majątku wspólnego – zakupiona w trakcie trwania małżeństwa nieruchomość lokalowa, wchodzi w skład majątku wspólnego. Skutkuje to powstaniem tzw. solidarnej odpowiedzialności małżonków za zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej: w trakcie trwania wspólności majątkowej każdy z małżonków odpowiada w całości za należności wobec wspólnoty mieszkaniowej.
Na kanwie jednej ze spraw dotyczących zaległych opłat wobec wspólnoty mieszkaniowej powstał problem w związku z orzeczeniem wyroku rozwodowego. Rozwód skutkuje bowiem ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej – od chwili wyroku udział każdego z byłych małżonków we własności wspomnianej nieruchomości wynosi 1/2. Czy wówczas każdy ze współwłaścicieli odpowiada za całość należności powstałych po orzeczeniu rozwodu tj. solidarnie, czy jedynie za ich 1/2 – w stosunku do posiadanych udziałów?
Odpowiedź na powyższe zagadnienie udzielił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 października 2022 r., w sprawie o sygn. akt: III CZP 111/22, wskazując, że po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, odpowiedzialność byłych małżonków za zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej jest odrębną odpowiedzialnością każdego z nich w zakresie odpowiadającym ich udziałom. Oznacza to,
że małżonkowie będą odpowiadali niezależnie od siebie – proporcjonalnie do posiadanych udziałów.
Rzecz jasna opisany problem nie wystąpi, jeżeli małżonkowie dokonają podziału majątku wspólnego równocześnie z rozwodem – ten spośród nich, który otrzymał na własność nieruchomość będzie jedynym odpowiedzialnym za należności, które powstały od chwili podziału majątku.