POZYTYWNY WPŁYW INFLACJI NA WYSOKOŚĆ PODATKU DOCHODOWEGO PRZY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI
Ogólną zasadą przy sprzedaży nieruchomości jest, że należy uiścić 19-proc. PIT od dochodu z transakcji obliczanej jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną pierwotnego kupna, chyba że sprzedający pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Aby obliczyć dochód należy od przychodu ze sprzedaży odjąć koszty nabycia nieruchomości.
Warto pamiętać, że do obliczenia podatku można stosować art. 22 ust 6f ustawy o PIT, zgodnie z którym: koszty nabycia lub koszty wytworzenia, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”.
Jak pamiętamy w ostatnich latach inflacja była dość znaczna, tj. zarówno w roku 2022 jak i 2023 przekroczyła 13 %. Interpretacja indywidualna nr 0112-KDIL2-1.4011. 537. 2024.1.MKA potwierdziła, że fiskus nie ma nic przeciwko uwzględnianiu waloryzacji inflacyjnej, co może znacząco obniżyć podatek. Pojawiają się różnice interpretacyjnie odnośnie sposobu waloryzacji, ale wydaje się logiczne, że należy koszt nabycia nieruchomości pomnożyć przez wskaźnik różnicy cen pomiędzy rokiem nabycia a sprzedaży (a więc nie dodaje się inflacji corocznych, co byłoby nieco mniej korzystne dla podatnika).