Przedsiębiorco zawieraj umowy w formie dokumentowej
W dniu 7 listopada 2019 roku w życie weszła nowelizacja wprowadzająca szereg zmian w sądowym postępowaniu cywilnym. Niektóre zmiany są dość istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy, co wynika z przywróconego do kodeksu postępowania w sprawach gospodarczych. Najistotniejszym naszym zdaniem wnioskiem praktycznym jest natomiast konieczność zawierania umów w formie dokumentu.
Efektem wprowadzenia odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, ma być przyspieszenie orzekania w przypadku spraw przedsiębiorców. Szczególną rolę odgrywa w tym przypadku zmiana roli dowodu z dokumentu i formy dokumentowej. Ustawodawca wyszedł bowiem z założenia, że przedsiębiorcy powinni wykazać się profesjonalizmem przejawiającym się w odpowiednim zabezpieczeniu swoich interesów w treści umowy łączącej strony. Przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że sprawa może zostać skierowana na drogę sądową.
Takiej postawy od przedsiębiorcy wymaga się również w związku z treścią art. 45811 KPC. Zgodnie z dyspozycją tego artykułu: „Czynność strony, w szczególności oświadczenie woli lub wiedzy, z którą prawo łączy nabycie, utratę lub zmianę uprawnienia strony w zakresie danego stosunku prawnego, może być wykazana tylko dokumentem, o którym mowa w art. 773 Kodeksu cywilnego, chyba że strona wykaże, że nie może przedstawić dokumentu z przyczyn od niej niezależnych”.
Co istotne, definicja kodeksowa dokumentu jest na szczęście szersza od potocznej. Dokumentem jest „nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią”, a nie tylko oświadczenie sporządzone w formie pisemnej (na papierze) opatrzone podpisem. Szerzej o tym, o jakie oświadczenie chodzi pisaliśmy już w 2016 r., teraz jednak rola tak definiowanego oświadczenia w formie dokumentowej jest donioślejsza, ponieważ jej niezachowanie może rodzić poważne komplikacje w sądzie.
Wniosek nasuwa się sam – opłaca się zadbać o dokładne dopracowanie treści umowy. Taka umowa powinna jasno określać zakres obowiązków stron, wszelkie terminy oraz wysokość wynagrodzenia. Warto poddać pod analizę poszczególne jej zapisy, tak aby w przyszłości mieć pewność, że dobrze zabezpieczyliśmy swój interes i byśmy zachowali zdolność sądowego dochodzenia roszczeń.