Red Bull przegrał walkę o monopol na swoją kombinację kolorów
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wątpliwa jest zdolność rejestracyjna znaku towarowego o niebiesko-srebrnej kombinacji kolorów, który widnieje na firmowym opakowaniu napoju energetycznego marki Red Bull. Spółka starała się o wyłączność na zestawienie tych dwóch kolorów.
Z wnioskiem przeciwko producentowi napojów wystąpiła spółka Optimum Mark. Wniosła ona o unieważnienie znaku Red Bull – podnosząc, że kombinacja kolorów nie spełnia wymogów graficznej przedstawialności znaków towarowych. Spółka doszła do wniosku, że trudno jest ustalić jeden układ kolorystyczny mając na względzie proporcję oraz rozmieszczenie kolorowych elementów. Zdaniem spółki kombinacji tych kolorów może być nieskończenie wiele.
Wyrok jaki zapadł, może okazać się małym przełomem w zakresie prawa własności przemysłowej. Jest to pierwsze orzeczenie, w którym tak szczegółowo zajęto się problemem przedstawienia kolorowego znaku towarowego.
Cytując TSUE – „przedstawienie graficzne spornych znaków towarowych stanowi zwykłe zestawienie dwóch kolorów bez formy ani konturów, umożliwiając szereg różnych kombinacji”.
Załączone do wniosków o rejestrację znaków graficznych opisy, nie zawierają uściśleń w stosunku do układu kolorów. Można zatem wysunąć wniosek, iż aby nie powtórzyć błędu omawianej powyżej spółki – należy precyzyjnie opisać układ barw, nie pozostawiając żadnych wątpliwości w tym zakresie.
Opisana powyżej sytuacja może być przestrogą dla wszystkich przedsiębiorców w zakresie prawidłowego zastrzeżenia swojego znaku towarowego.