Roszczenie o wykup w stosunku do przedsiębiorcy przesyłowego nie podlega przedawnieniu!
Jeżeli jesteś właścicielem działki, na której znajduje się urządzenie przesyłowe, możesz domagać się wykupienia Twojej nieruchomości przez właściciela przedmiotowych urządzeń – możliwość ta według Sądu Najwyższego, nie podlega ograniczeniu czasowemu.
Podstawę do żądania wykupu stanowi art. 231 § 2 Kodeksu Cywilnego, którego treść brzmi następująco:
„właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem”.
Pisząc o ograniczeniu czasowym mamy na myśli instytucję przedawnienia. Do tej pory w doktrynie pojawiała się rozbieżność poglądów w tym zakresie. W ostatnim czasie pojawiło się jednak bardzo ciekawe orzeczenie, które rozwiało wszelkie wątpliwości na ten temat.
Sprawa dotyczyła gazociągu, który wzniesiono na nieruchomości Powoda – właściciela gruntu. Przedsiębiorca przesyłowy stał na stanowisku, że z uwagi na majątkowy charakter roszczenia o wykup, powinno ono podlegać przedawnieniu na zasadach ogólnych, czyli z upływem lat 10. Sąd pierwszej instancji nie miał wątpliwości, że uznanie skuteczności przedawnienia, wiązałoby się z naruszeniem zasad współżycia społecznego w stosunku do właściciela gruntu.
Sąd Najwyższy zaprezentował stanowisko, iż kluczowa jest w tej kwestii ochrona prawa własności. Dodatkowo – w ocenie Sądu poziom uciążliwości urządzenia przesyłowego jest różny i nie występuje równomiernie w danych odstępach czasowych, tj. z czasem poziom uciążliwości, z którą musi się zmierzyć właściciel może wzrosnąć.
Stanowisko Sądu Najwyższego należy ocenić pozytywnie. Zmiany gospodarcze są na tyle dynamiczne, że uznanie roszczenia o wykup nieruchomości za przedawnialne, mogłoby doprowadzić do pozbawienia właściciela pełnego prawa do korzystania ze swojej własności.