tarcza antykryzysowa 3.0
Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi, moim zdaniem, zmianami prawnymi wynikającymi z tarcz antykryzysowych (na czarno poniżej zmiany wynikające z tarczy 1.0, na czerwono poniżej zmiany wynikające z tarczy 2.0, a na zielono zmiany z tarczy 3.0) podanymi w przystępnej formie w podziale na najważniejsze dla firm dziedziny.
- Przesunięcie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego o 3 miesiące.
- Uwaga nie przesunięto terminu przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy (do 30 czerwca). Wprowadzono natomiast rozporządzeniem z 31 marca przepisy, które uprawniają do zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania zarządu do 30 września (31 sierpnia w odniesieniu do spółek publicznych). Problem w tym, że przepisy te są sprzeczne z Kodeksem Spółek Handlowych, bo przypomnijmy, że sprawozdania zatwierdza zwyczajne zgromadzenie (wspólników lub akcjonariuszy), a KSH nie zostało zmienione – zgodnie z nim zwyczajne coroczne zgromadzenia odbywają się do 30 czerwca. Zgodnie z zasadą lex superior derogat legi inferiori prymat należy przyznać zasadzie z kodeksu nad zasadą z rozporządzenia. Nota bene absolutoria bezspornie (bo tego rozporządzenie nie reguluje, a tak stanowi KSH) winny być udzielone do 30 czerwca, podobnie jeśli chodzi o podział zysku lub pokrycie straty, co jest kolejnym argumentem za tym, że termin 30 września należy uznać za martwy, gdyż nie można przeprowadzać dwóch zwyczajnych zgromadzeń w jednym roku.
I jeszcze jedna myśl – w wyniku tego zamieszania moc art. 24 ust. 1 ustawy o KRS (wezwanie do dokonania zaległej czynności) w okresie 30 czerwca (a właściwie w związku z treścią art. 69 ustawy o rachunkowości: 15 lipca) – 30 września (a właściwie: 15 września) będzie osłabiona.
- Posiedzenia Zarządu, Rady Nadzorczej i Zgromadzenia Wspólników (WZA) są dozwolone na odległość. Analogiczne zmiany wprowadzono w prawie funduszy inwestycyjnych, obligacji, stowarzyszeń i spółdzielczym.
- Przesuwa się o 3 miesiące, do 13 lipca, zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego.
- Bieg terminu na zgłoszenie upadłości rozpoczyna się po ustaniu stanu epidemii.
- Premier i minister zdrowia mogą każdej firmie wydać polecenie (przepis bardzo ogólnikowy, ciekawe jak rozwinie się praktyka).
- Termin na dematerializację akcji przedłużony do 1 stycznia 2021 r.
- Jeżeli opłacasz użytkowanie wieczyste (a właściwie opłatę przekształceniową), to opłatę tą za 2020 r. można uregulować do 30 czerwca.
- Jeśli sytuacja finansowa z powodu pandemii wirusa uległa pogorszeniu możemy liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, o ile właściwa rada gminy/miasta takie zwolnienie wprowadzi. Możliwe jest także odroczenie płatności rat z II kwartału.
- Wygasają czasowo wzajemne zobowiązania z umów najmu w galeriach handlowych z tytułu najmu powierzchni handlowych, w tym obowiązek czynszowy. Jest jedno „ale” – o którym w razie kontaktu.
- Najemca umowy zawartej na czas oznaczony, która wygasłaby przed 30 czerwca może ją jednostronnie przedłużyć do 30 czerwca.
- Wynajmujący nie może co do zasady wypowiedzieć umów najmu ze skutkiem szybszym niż na 30 czerwca.
- Jeśli wynajmujący wypowiedział umowę przed wejściem w życie ustawy, to skutek wygaśnięcia nastąpi 30 czerwca.
- Ponownie zakazano prowadzenia najmu krótkoterminowego (ale czy na pewno skutecznie ?). O wprowadzeniu pierwszego zakazu wypowiadałem się dla Głosu Wielkopolskiego.
- Zawiesza się wykonywanie eksmisji.
- Operator mediów może w asyście policji „również z użyciem środków przełamujących istniejące zabezpieczenia” wejść na teren nieruchomości „w celu przeprowadzenia czynności niezbędnych dla ciągłości świadczenia usług”.
- Wyłączenie procedury pozwolenia na użytkowanie (w to miejsce zawiadomienie o zakończeniu budowy).
- Tu redakcyjny problem (czy umieszczać w tym artykule), bo ta zmiana – choć w przepisach Tarczy – w praktyce zostanie z nami na dłużej. Ograniczenie możliwości przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie w trzech przypadkach, przede wszystkim, gdy wartość nieruchomości jest niższa niż zabezpieczana wierzytelność.
- Nie wprowadzono (z niewieloma wyjątkami) żadnych zmian odnośnie biegów terminu umownych ! Bieg przedawnienia nie został zatrzymany. Tym bardziej aktualny nasz ostatni artykuł.Odmiennie w prawie administracyjnym – tam bieg terminów przedawnienia i zawitych uległ zawieszeniu.
- Można uzgodnić z bankiem zmianę warunku spłaty kredytu. Nawiasem mówiąc nie widzę tu specjalnego novum, to żaden przymus dla banku, lecz raczej niewiążąca zachęta. Uwaga dla posiadaczy kredytów CHF – proszę nie podpisywać dokumentów, które zamkną drogę do dochodzenia roszczeń o unieważnienie umowy.
- Notariusz zyskuje możliwość nadawania daty pewnej dokumentom elektronicznym sporządzonym przez podmiot publiczny.
- W przypadku, gdy umowa o usługi telekomunikacyjne została zawarta w formie dokumentowej jej wypowiedzenie musi być respektowane w tej formie.
POSTĘPOWANIA SĄDOWE, ADMINISTRACYJNE I EGZEKUCYJNE
- Postępowania toczą się, ale zawieszeniu ulega bieg terminów. 25 maja bieg zawieszenia ustał.
- Możliwość prowadzenia niektórych czynności w postępowaniu administracyjnym „za pośrednictwem transmisji audiowizualnej”.
- Poszerzenie możliwości prowadzenia posiedzeń niejawnych. W zakresie posiedzeń jawnych możliwość prowadzenia ich „przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, z tym że osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu”. Przepis ma obowiązywać jeszcze przez rok po ustaniu stanu epidemii/epidemicznego.
- Rozprawy w postępowaniach sądowoadministracyjnych mają być prowadzone „przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość”.
- Licytacje lokali służących dłużnikowi do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych nie mogą być wyznaczone, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza 1/20 wartości lokalu.
Do 30 czerwca nie rozpoczyna biegu nowy termin do złożenia sprzeciwu od zgłoszenia znaku towarowego, a biegnący termin ulega przerwaniu.
Wprowadzenie ścieżki zmiany umowy zawartej w celu wykonania zamówienia publicznego, jeżeli wykonanie jest zagrożone w związku z pandemią.
PRACOWNICZE
- Jeżeli wprowadzony został przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy, to pracownik dostaje wtedy obniżone wynagrodzenie nie więcej niż o 50 % i nie mniej niż minimalne, a pracodawca może ubiegać się o świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)
- Jeżeli doszło spadku obrotów o 25 % w miesiącu roku 2020 w porównaniu do analogicznego w 2019 (albo o 15 % w dwóch miesiącach pod rząd w roku 2020 w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.), to można do 20 % obniżyć wymiar etatów, ale wynagrodzenie nie może zejść poniżej minimalnego. W takiej sytuacji do 40 % wynagrodzenia (nie więcej niż do połowy minimalnego) dofinansowuje się z FGŚP.
- Zawiesza się badania lekarskie i konsekwencje braku badań dla pracowników.
- Dopuszczenie pracy w niedziele w sklepach przy rozładowywaniu i przyjmowaniu towaru, o ile towar kwalifikuje się do „pierwszej potrzeby”.
- Dopuszczalna, na czas oznaczony nie dłuższy niż do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii zmiana systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników, a także polecenie pracownikom świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa, a gdy nastąpił spadek obrotów – też zmiana warunków umowy o pracę na mniej korzystną dla pracownika.
TURYSTYKA
Odstąpienie od umowy w związku z epidemią jest skuteczne po 180 dniach.
WYSTAWY, TARGI
Wydłużenie do 180 dni terminu na zwrot zaliczek, gdy wystawy/kongresy nie odbywają się z powodu pandemii.
ZUS
- Na wniosek:
a) płatnika przedsiębiorcy zatrudniającego od 1 0 do 9 osób zwalnia się go z opłacania składek za okres marzec-maj 2020 r.
b) przedsiębiorcy wpisanego do CEiDG, który nikogo nie zatrudnia, zwalnia się go z opłacania składek za okres marzec-maj 2020 r., jeżeli jego przychód w marcu nie był wyższy niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli był wyższy w marcu, to można złożyć wniosek o zwolnienie za kwiecień-maj, jeżeli w tych miesiącach jego przychód nie był wyższy niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia.
c) przedsiębiorcy zatrudniającego od 10 do 49 osób zwalnia się go z opłacania połowy składek za okres marzec-maj 2020 r.
2. Niewymienionym w pkt. 1 przysługuje prawo do złożenia uzasadnionego wniosku o odroczenie terminu płatności składek czy zawieszenie układu ratalnego.
3. Świadczenie postojowe przysługuje na wniosek nigdzie indziej nieubezpieczonych:
a) przedsiębiorców wpisanych do CEiDG, w wysokości 80 % minimalnego wynagrodzenia, jeżeli przychód spadł (miesiąc do miesiąca) o co najmniej 15 %, ale jest nie wyższy niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia.
b) zleceniobiorców, w wysokości 50 lub 80 % minimalnego wynagrodzenia, jeżeli ich przychód jest nie wyższy niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia.
O świadczenie postojowe można ubiegać się po raz kolejny.
4. Trzeba informować ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło z osobą, która nie jest pracownikiem.
PODATKI
- Można składać wnioski z uzasadnieniem o przesunięcie terminu płatności podatków, a wtedy nie będzie obowiązku uiszczenia opłaty prolongacyjnej.
- Uwaga planowane wcześniej zwolnienie z pcc od pożyczek na rzecz firm w tarapatach nie zostało uchwalone.
- Jeżeli za 2020 pojawi się strata lub przychód spadnie o co najmniej 50 % w stosunku do 2019, to będzie można korzystnie rozliczyć podatek dochodowy.
- Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r.
- Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień do 1 czerwca 2020 r.
- Wydłużenie terminu na wpłatę zaliczek na CIT za okres od marca do maja do 20 lipca.
- Wydłużenie terminu na złożenie rocznego PITu do końca maja.
INNE DOFINANSOWANIE
- Można u starosty:
- na podstawie wniosku składanego do urzędu pracy ubiegać się o dofinansowanie na wynagrodzenia, o ile spadek przychodów nastąpił przynajmniej o 30 % w stosunku do roku ubiegłego, a w takim przypadku dofinansowanie oblicza się na podstawie wzoru 50 % x ilość pracowników x wynagrodzenie minimalne. Ale konieczne jest zawarcie umowy ze starostą.
- ubiegać się o pożyczkę oprocentowaną do 5 tys. na rok z karencją spłaty półroczną – jeżeli mamy status mikroprzedsiębiorcy. A jeśli nikogo nie zwolnimy przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez 3 miesiące pożyczka ulega umorzeniu. Dla Poznania bliższe informacje o pożyczce i formularze znajdują się na https://poznan.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/pozyczka.
- Zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8 za kolejne 14 dni. Kolejny zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8.
Opracowanie ma formę skrótową, w razie pytań co do szczegółów prosimy o kontakt.