ZNIESIENIE ZAKAZU EKSMISJI
W marcu 2020 r. ustawodawca wprowadził zakaz wykonywania tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu, czyli eksmisji. W okresie 2 lat od wejścia w życie wskazanych przepisów właściciele lokali byli pozbawieni możliwości przeprowadzenia eksmisji nieuczciwych lokatorów, a w dodatku zmuszeni do ponoszenia innych kosztów generowanych przez takich najemców. Apele do ustawodawcy o zniesienie zakazu eksmisji wreszcie odniosły skutek.
Regulacja zakazująca przeprowadzania eksmisji była związana z ogłoszeniem stanu epidemii i w założeniu miała obowiązywać przez kilka miesięcy (art. 15zzu ustawy z 2 marca 2020 r. tzw. ustawy covidowej). Przepisy covidowe zakazywały również przeprowadzania licytacji nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe, co uniemożliwiało skuteczne dochodzenie należności przez wierzycieli. O uchylenie wprowadzonych przepisów apelowali nie tylko właściciele, ale również Rzecznik Praw Obywatelskich.
W ostatnim czasie ustawodawca zdecydował o uchyleniu przepisów, które przyczyniły się do wielu nadużyć ze strony najemców. Od 15 kwietnia 2022 r. właściciele z tytułem egzekucyjnym mogą ponownie zwrócić się do komornika w celu przeprowadzenia eksmisji, a licytacja nieruchomości i lokali mieszkalnych znowu stała się możliwa. Zniesienie covidowej regulacji nastąpiło w ustawie z 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Powrót do przepisów obowiązujących przed ogłoszeniem stanu epidemii nie rozwiązuje jednak problemów, które dotykają wynajmujących. Wciąż brakuje lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Z tego powodu warto rozważyć skorzystanie z instytucji najmu okazjonalnego, dzięki której właściciel lokalu nie musi oczekiwać na udostępnienie lokatorowi lokalu zastępczego, aby przeprowadzić eksmisję. Więcej o najmie bezpiecznym dla wynajmującego pisaliśmy tutaj.