ZWROT PIENIĘDZY ZA UBEZPIECZENIE POMOSTOWE
Banki zwrócą marżę pobieraną od kredytobiorców w oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystej. Nowela od 17 września 2022 roku obowiązuje w systemie prawnym. Sejm wprowadzaną nowelizacją nakazał bankom zwrot pobieranych prowizji. Te już pobrane będą zwracane kredytobiorcom lub zaliczone w poczet spłaty kredytu mieszkaniowego, bez potrzeby składania specjalnych wniosków.
Rozwiązanie to nie będzie jednak działało wstecz. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zmiany będą miały zastosowanie jedynie do umów zawartych po 17 września 2022 roku czyli od daty wejścia w życie zmiany.
Tak zwane ubezpieczenie pomostowe to opłata, która obowiązkowo jest doliczana do każdego kredytu hipotecznego Doliczana jest do każdej raty kredytu przez co rośnie jego marża. Dotychczasowo banki uzasadniały pobieranie opłat w związku z długotrwałym oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości. W ocenie banków takie działanie jest uzasadniane faktem, że do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu. Według projektodawcy nowelizacji w praktyce, niemal w każdym przypadku, wpis hipoteki zabezpieczającej jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładane przez banki ryzyko nie realizuje się.
Dodatkowo ustawodawca w osobnej ustawie zamierza wprowadzić dodatkowe uprawnienia dla notariuszy, którzy będą mogli dokonywać wpisów do ksiąg wieczystych. Zabieg może pozwolić na zaoszczędzenie czasu postępowania sądowego i przyczynić się do usprawnienia całości postępowania.
Celem projektodawcy nowelizacji jest wyeliminowanie niepotrzebnego obciążania dodatkowymi kosztami kredytobiorców. Ryzyko, które ponoszą banki jest w takiej sytuacji jest jedynie pozorne. Mechanizm przewiduje zwrot poniesionych kosztów po prawidłowym dokonaniu wpisu w księdze wieczystej. Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, narastającą nadal inflację rozwiązanie umożliwiające obniżenie już i tak znacznego wzrostu spłaty kredytów wydaje się rozwiązaniem z korzyścią dla kredytobiorców. W tak trudnej sytuacji dla wielu oszczędność każdej złotówki może mieć znaczenie.