Ministerstwo Finansów planuje zmiany dotyczące rynku kredytów hipotecznych.
W resorcie finansów rozpoczęły się prace nad projektem założeń do zmian w zakresie doradztwa oraz pośrednictwa na rynku kredytów hipotecznych. Nowe regulacje zaostrzą wymagania wobec kredytodawców i pośredników udzielających takich kredytów, a potrzeba zmian wynika z obowiązku dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy z lutego 2014 roku dotyczącej umów konsumenckich o kredyt związany z nieruchomościami mieszkalnymi.
Dyrektywa dotyczy umów o kredyt zabezpieczony hipoteką lub zabezpieczony innym prawem związanym z nieruchomością mieszkalną oraz umów o kredyt przeznaczony na sfinansowanie nabycia lub utrzymania prawa własności nieruchomości gruntowej lub istniejącego lub planowanego budynku. Dyrektywa w wyraźny sposób oddziela kwestię dostarczania klientowi informacji czy wyjaśnień od świadczenia usług doradztwa. Te ostatnie będą mogły być świadczone przez ograniczony krąg podmiotów: kredytodawców, pośredników kredytowych lub wyznaczonych przedstawicieli. W odniesieniu do pośredników kredytowych zostaną ustanowione nowe ramy regulacyjne w zakresie ich rejestracji i nadzoru oraz posiadanych kompetencji. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że kredyty i pożyczki hipoteczne, ze względu na swoją specyfikę, zostaną wyłączone z ustawy o kredycie konsumenckim.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie pewności obrotu na rynku kredytów hipotecznych i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom nabywającym dom lub lokal mieszkalny, finansując go z zaciągniętego kredytu. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych założenia tego projektu mają być przyjęte przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2015 roku.