Sąd Ochrony Konsumentów i Konkurencji: wypłata odszkodowania nie powinna zostać uzależniona od posiadania oryginalnych kluczyków
Czynienie trudności w wypłacie odszkodowania, w sytuacji gdy konsument nie dostarczył oryginalnych kluczyków lub też nie przedstawił dowodu rejestracyjnego już w 2013 roku zostało uznane za niedozwoloną klauzulę umowną, zaś niedawną tę tezę potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK zbadał ogólne warunki ubezpieczeń pojazdów stosowane od 2009 roku przez Compensa TU Vienna Insurance Group, a zastrzeżenia wzbudziło 11 klauzul. W szczególności Spółka decydowała o niewypłaceniu odszkodowania za skradziony pojazd lub jego wyposażenie, w sytuacji, gdy konsument nie dostarczył oryginalnych kluczyków, zaś wcześniej nie poinformował o ich dorobieniu ani nie przedstawił dowodu rejestracyjnego. Zdaniem Urzędu taka sankcja była zbyt surowa, a dorobienie kluczyków, zgubienie dokumentów mogło w ogóle nie mieć wpływu na kradzież, w konsekwencji UOKiK nakazał zaprzestanie stosowania tej klauzuli.
UOKiK uznał, że TU Compensa naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na spółkę karę w wysokości 5.306.391 zł. Przedsiębiorca odwołał się do SOKiK. Sąd 13 października 2014 roku oddalił odwołanie, zgadzając się z argumentami Urzędu wobec każdej z 11 klauzul; podtrzymał także karę finansową (XVII AmA 116/12).