Weszły w życie istotne zmiany w prawie spadkowym.
18 października 2015 roku weszła w życie istotna nowelizacja prawa spadkowego. Najważniejszą zmianą jest ograniczenie odpowiedzialności spadkobierców za przejęte długi spadkowe do wartości odziedziczonego majątku.
Dotąd jeśli spadkobierca nie złożył w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o odrzuceniu spadku albo innej formie jego przyjęcia, to wraz z majątkiem przejmował pełną i nieograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe. Według nowych przepisów, domniemana będzie odpowiedzialność za długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku. Natomiast żeby przejąć spadek wprost albo go odrzucić, tak jak dotąd konieczne będzie złożenie stosownego oświadczenia.
Kolejna zmiana dotyczy zasad określania stanu majątku spadkowego, który według dotychczasowych przepisów był ustalany za wynagrodzeniem przez komornika sądowego, dokonującego tzw. spisu inwentarza. Według nowego stanu prawnego, spadkobiercy będą mogli samodzielnie składać – w sądzie lub u notariusza – wykaz inwentarza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości. Zmiana ta spowoduje konieczność czynnego zaangażowania spadkobierców w proces przejmowania spadku – w szczególności w poszukiwanie pozostawionych przedmiotów, dokumentów, a ewentualnie również wystąpienie do banków i innych instytucji finansowych, o informacje, czy spadkodawca miał w nich lokaty lub kredyty.