Podatek od nieruchomości 2016.
Początek roku to czas kiedy dostajemy „miłe” listy z urzędów miast dotyczące podatku od nieruchomości. Poniżej streszczenie tego, co zmieniło się od 2016 r.
Zmiany obejmują przede wszystkim: opodatkowanie części wspólnych budynków wielorodzinnych, ograniczenie preferencji podatkowych dla przedsiębiorców, jak również nowe zasady rozkładania podatku na raty.
Po pierwsze nowelizacja zakłada, że współwłaściciele części wspólnych w budynkach wielorodzinnych są zobowiązani do zapłaty podatku od nieruchomości, przy czym obowiązek ten dotyczy właścicieli mieszkań w blokach i kamienicach, ale również właścicieli lokali komercyjnych. Zmieniła się również zasada płatności podatku za miejsce parkingowe w garażu podziemnym – właściciele tych miejsc nie ponoszą już odpowiedzialności solidarnej za cały parking, lecz są zobowiązani do zapłaty podatku wyłącznie od powierzchni swojego miejsca postojowego.
Po drugie od nowego roku decyzję o wyłączeniu nieruchomości z podatku od nieruchomości podejmuje nadzór budowlany lub górniczy, które wyłączą budynek z użytkowania albo nakażą jego rozbiórkę – w innym przypadku przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek zgodnie z obowiązującymi stawkami. Zatem niemożliwe jest już uniknięcie zapłaty wyższej stawki podatku dla przedsiębiorców z powołaniem na „względy techniczne” tj. z powodu niemożności prowadzenia w danym budynku działalności gospodarczej.
Po trzecie nowelizacja wprowadziła nowe zasady rozkładania podatku na raty, ograniczając tę możliwość tylko do należności przekraczających kwotę 100,50 zł. Zmiana ta dotyczy zarówno podatników osób fizycznych, jaki również przedsiębiorców. W przypadku tych pierwszych płatność trzeba uregulować do 15 marca (czyli w tym terminie, w którym do tej pory należało zapłacić pierwszą ratę). W przypadku wyższego podatku można nadal rozłożyć należność na raty, a terminy płatności pozostają takie jak dotąd, tj. 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.