Zwolnienie od podatku VAT niektórych usług najmu i dzierżawy
Co do zasady świadczenie usług najmu oraz dzierżawy jest opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%. Jednakże w niektórych przypadkach ustawodawca przewidział zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku VAT, przy czym konieczne jest spełnienie kilku istotnych przesłanek.
Zgodnie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, korzystają ze zwolnienia podatkowego. W kontekście tego przepisu należy jednak mieć na uwadze treść art. 43 ust. 20 ustawy o VAT, w świetle którego ww. zwolnienie nie ma zastosowania do „usług związanych z zakwaterowaniem”. Tego typu usługi podlegają bowiem opodatkowaniu VAT według stawki 8%. Należy przy tym zauważyć, że w sytuacji, gdy zarówno zastosowanie zwolnienia, jak i obniżonej stawki byłoby wykluczone, wynajem nieruchomości powinien zostać opodatkowany według stawki podstawowej tj. 23% podatku VAT.
Co istotne dla spełnienia wymogu określonego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, lokal winien być wykorzystywany w celu mieszkaniowym, przy czym działalność właściciela lokalu musi być wykonywana na własny rachunek.
Należy zwrócić uwagę, że nie korzystają ze zwolnienia np. wynajmowane lokale użytkowe – bez względu na cel wynajmu, a także najem lokalu usługowo-turystycznego. Jednakże np. usługa polegająca na udostępnianiu na podstawie umowy najmu dodatkowych piwnic znajdujących się w częściach wspólnych budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, mieści się w katalogu czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem usługa ta jest zwolniona od podatku od towarów i usług.
Podkreślenia wymaga, że bez formalnego przekształcenia lokalu użytkowego w mieszkalny, nawet gdyby był on faktycznie wykorzystywany w celach mieszkaniowych, skorzystanie ze zwolnienia będzie niemożliwe. Inna wykładnia przepisów mogłaby bowiem prowadzić do nadużyć w zakresie stosowania analizowanego zwolnienia, ponieważ każdy lokal użytkowy mógłby być wynajmowany jako lokal pozornie mieszkalny.
Sprawdź inne pokrewne artykuły.