Znaczące zmiany w kodeksie spółek handlowych
Ustawa z 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych wprowadza szereg zmian, które mają usprawnić działanie przedsiębiorstw. Nowe przepisy weszły w życie 3 września i zostały bardzo pozytywnie odebrane. Eksperci są bowiem zdania, że potrzeba wprowadzenia zmian w KSH istniała już dużo wcześniej.
Zmiany w szczególności dotyczą możliwości skutecznego podejmowania uchwał na odległość. Oznacza to, że przedsiębiorcy znajdujący się w oddalonych od siebie miejscowościach są w stanie skutecznie podjąć uchwałę. Zgromadzenie wspólników nie musi odbywać się więc w siedzibie spółki. Może ono zostać skutecznie przeprowadzone z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Warto wspomnieć, że nie jest to konieczność a jedynie możliwość, która ma usprawnić komunikację między przedsiębiorcami.
Nowym zaś obowiązkiem spółek, będzie konieczność wdrożenia Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Jest to system teleinformatyczny służący przetwarzaniu informacji o beneficjentach rzeczywistych spółek – został on szczegółowo opisany w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – https://blumski.pl/powstaje-centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych/
Z początkiem 2020 roku pojawią się nowe obowiązki dla spółek komandytowo-akcyjnych i akcyjnych dotyczące dematerializacji akcji i konieczności prowadzenia strony internetowej. Zostaną one wprowadzone przez ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dematerializacja akcji, to nic innego jak zmiana formy akcji – z papierowej, na zapis w systemie teleinformatycznym. Zmiana ta dotyczyć będzie akcji na okaziciela oraz akcji imiennych spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych, których nie obejmują przepisy o obowiązkowej dematerializacji.
Marzec 2020r. natomiast, przyniesie ze sobą zmiany w funkcjonowaniu dobrze nam już znanego rejestru przedsiębiorców KRS. I tu będziemy mieli do czynienia z wprowadzeniem systemu teleinformatycznego. Wnioski o wpis w rejestrze będzie można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu. Elektroniczne ma być również postępowanie przed KRS. Wszelkie czynności sądu, przewodniczącego oraz referendarza będą utrwalane właśnie w ten sposób. Oznacza to również, że w identyczny sposób będzie odbywało się wnoszenie wszelkich pism w sprawie.
Wprowadzona zostanie także nowa spółka kapitałowa, czyli tak zwana – prosta spółka akcyjna. Będzie to spółka niepubliczna, cechująca się elastycznością w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, mająca na celu kształtowanie wzajemnych relacji pomiędzy akcjonariuszami. Ma ona wyróżniać się nowoczesnym mechanizmem ochrony wierzycieli.
Termin utworzenia Krajowego Rejestru Zadłużonych przypada na początek grudnia 2020 roku. Będzie to rejestr stanowiący źródło informacji o podmiotach niewypłacalnych, o tych którym grozi niewypłacalność lub o podmiotach, wobec których umorzona została bezskuteczna egzekucja. Pod względem technicznym, rejestr ten ma przyczynić się do przyspieszenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Nowelizacja przewiduję wiele ciekawych zmian, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na działanie spółek, i zaangażowanie przedsiębiorców. Zapoznając się z jej treścią, dochodzimy do wniosku, że są to jak najbardziej niezbędne i korzystne usprawnienia.